Вже за перших два дні від початку цьогорічної вступної кампанії в найбільшому вищому навчальному закладі Рівненщини — Національному університеті водного господарства та природокористування — прийняли 990 заяв від абітурієнтів. Наприклад, на спеціальність «Фінанси» заяв вже є 50, як і наявних місць. Загалом же у цьому році першокурсниками денної форми навчання університету зможуть стати 2220 випускників шкіл, і тільки 795 з них навчатимуться за рахунок держави. Минулоріч таких щасливчиків було на 142 більше.
— Кабмін зменшив кількість студентів, які будуть вчитися за рахунок держави, в середньому на 12% по всіх спеціальностях, — розповідає Василь Гурин, ректор НУВГП. — Наш університет не став винятком. За деякими спеціальностями держзамовлення нам повністю зняли, зокрема, на «Фінанси», яке Міносвіти вважає непрофільним для нашого університету. Знято держзамовлення й за спеціальністю «Охорона праці», щоправда, це у нас нова спеціальність і, можливо, тільки цей рік так буде, а далі ми спробуємо виправити ситуацію. На окремих спеціальностях, як-от «Облік і аудит» і «Управління персоналом і економіка праці», держзамовлення залишилось на рівні минулого року — по 15 місць. По спеціальності «Економіка підприємництва» залишилось теж 15 місць, а було на 10 більше.За напрямами підготовки «Будівництво» та «Архітектура», на яких ми мали 300 місць за держзамовленням, знято 10%. Для нас це дуже боляче, адже йдеться про виробничі професії, і тому ми маємо намір звернутися до міністерства з проханням провести відповідне коригування ще до кінця вступної кампанії. Знято певну кількість бюджетних місць і на спеціальність «Екологія». Скоротилась кількість місць для навчання за рахунок держави і для заочників.З іншого боку, є й позитивні моменти. Наприклад, це — місця для сільської молоді, яких у цьому році налічується до 41 по деяких спеціальностях…Не кажучи про пільговиків, а в минулому році їх було менше 5% від всіх вступників, прийом до університету проводитиметься виключно на конкурсній основі, в міру надходження заяв та за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. У минулому році на окремі спеціальності проходили ті, хто вчився на «добре» і «відмінно», а, скажімо, на спеціальність «Фінанси», де конкурс становив 18 чоловік на місце, пройшли тільки відмінники.
За напрямами підготовки «Будівництво» та «Архітектура», на яких ми мали 300 місць за держзамовленням, знято 10%. Для нас це дуже боляче, адже йдеться про виробничі професії, і тому ми маємо намір звернутися до міністерства з проханням провести відповідне коригування ще до кінця вступної кампанії. Знято певну кількість бюджетних місць і на спеціальність «Екологія». Скоротилась кількість місць для навчання за рахунок держави і для заочників.
З іншого боку, є й позитивні моменти. Наприклад, це — місця для сільської молоді, яких у цьому році налічується до 41 по деяких спеціальностях…
Не кажучи про пільговиків, а в минулому році їх було менше 5% від всіх вступників, прийом до університету проводитиметься виключно на конкурсній основі, в міру надходження заяв та за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. У минулому році на окремі спеціальності проходили ті, хто вчився на «добре» і «відмінно», а, скажімо, на спеціальність «Фінанси», де конкурс становив 18 чоловік на місце, пройшли тільки відмінники.
Говорячи про особливості цьогорічної вступної кампанії, Василь Гурин не оминув і тему вартості навчання для тих, кому не пощастить стати студентом за державним замовленням.
— Кажуть, що ми дуже підняли плату за навчання, але це неправда, — каже п. Гурин. — Беручи до уваги показник інфляції в державі, ми могли підняти плату ще за минулий навчальний рік на 22,5%, а підняли лише на 16%. Бо розуміємо, яке це важке питання для більшості наших студентів. Водночас, ми не можемо не піднімати плати за навчання, адже в нас вона виходить із собівартості, в якій, зокрема, заробітна плата викладачів становить 87%, комунальні платежі — 6%. Сума оплати залежить і від кількості студентів, які припадають на одного викладача. Так, якщо для підготовки бакалавра (1-4 курс) вона становить 13 студентів на викладача, то для підготовки магістра (5-6 курси) — до 5 студентів. А загалом існує неузгодженість у законодавстві, яке визначає, що сума оплати встановлюється на першому курсі і не змінюється протягом всього періоду навчання. Через це плата за навчання набагато менша від собівартості, і, скажімо, від студентів, які навчаються на четвертому курсі, ми маємо тільки збитки.
Источник: Газета "Рівне вечірнє" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости " «Водник» — у збитках…"